از میان آدمهایی بر می گشتم که دردی جز اخلاق تند دوست پسرشون یا به مد نبودن دوست دخترشون نداشتن. آدمهایی که پول خرد توی جیبشون رو خرج روزی یک پاکت سیگارشون می کردن. آدمهایی که حتی به خودشون زحمت نمیدن که تصور کنن چند نفر توی این شهر , واسه امرار معاششون محتاج همون پولی هستن که اونا با بی قیدی دودش میکنن !!

از دیدن اونها حالت تهوع داشتم و از فکر کردن به اونها و اینکه مجبور شدم دو- سه ساعت قیافه ها و رفتارشون رو تحمل کنم , از خودم بدم می یومد.

خسته و زار, با کلی دلشوره از دیر رسیدنم به خونه , در حالی که خودم رو توی کت زوار در رفته زمستونیم محفوظ کرده بودم , و مدام خودم رو به خاطر ساعاتی که تباه کرده بودم سرزنش می کردم , روی یکی از صندلیهای قطار مترو نشستم. نگاهی به اطرافم انداختم , به آدمهایی که بعد از یه روز خوب یا بد, خسته و ساکت روی صندلیها لم داده بودند. آدمهایی که معلوم نبود کی هستن و توی ذهنشون چی می گذره ؟! آدمهایی که نمی دونستم از کدوم دستن؟؟!!!

توی همین افکار بودم که جمعیتی که سعی می کردند تا به باقی صندلیهای خالی قطار برسند وارد واگن شدند. در میان همه ی اونها زن جوانی وارد شد که بر خلاف بقیه به دنبال جای خالی برای نشستن و یا ایستادن نبود! قدم اول رو که توی واگن گذاشت شروع کردن به گفتن که:

خانوما بادکنک, همه رنگ , بسته ای  200 تومن ؛ یه دونه نخر 100 تومن , یه بسته بخر 200 تومن. خانوما...

و همین طور در طول واگن قدم بر می داشت.

وقتی رد شد, زن سالخورده ای با صورتی کبود از سرما وارد شد که می گفت:

زعفرون علاء, زیره ی سبز, زیره ی سیاه, سنجد, عناب.زعفرون علاء, زیره ی سبز, زیره ی ....

معلوم بود که صورتش از درد روزگار و باری که به دوش میکشید , تکیده بود.

در میان جمعیتی که با نگاههای متعجب , بی تفاوت و یا سرزنش آمیزشون آنها رو ورانداز میکردند, آرام آرام حرکت می کردند و نگاهشون برای دستی که قصد خرید داشته باشه , دو دو می زد .

دوباره نگاهی به اطرافم انداختم و همه رو از نظر گذروندم اما میلی برای کمک به آنها ندیدم . همان لحظه صدای پیرزن که خدا را به آرامی و با ناله صدا  می کرد توجهم رو جلب کرد. به سمت صدا برگشتم که دیدم مقابلم ایستاده و به اطرافش نگاه می کنه. انگار آماده بود التماس کنه تا ازش چیزی بخرن. صورتش رو به سمت من چرخوند و یکدفعه نگاهش با نگاهم گره خورد !! از شرم سرم رو به زیر انداختم تا از کنارم رد شد.

آخه نه اون گدا بود که به 100 تومن توی جیب من رضایت بده و نه من پولی برای خرید چند مثقال ناقابل زیره یا زعفران همراه داشتم!! خیس عرق شده بودم . خدا میدونه اون زن چقدر به پول نیاز داشت و یا چند تا بچه توی خونه منتظرش بودند تا با دست پر به خونه برگرده و نونی رو برای شام شبشون با خودش ببره!!

توی همین افکار غرق بودم که دختری که روبروم ایستاده بود , سری تکان داد و گفت:

بعضی ها واسه یه لقمه نون, چه کارا که نمی کنن؟!!!

سرم رو بلند کردم و با حالتی تدافعی, انگار که می خواستم دینم رو به اون زن ادا کنم, گفتم:

"وقتی محتاج یه لقمه نون باشی و غرور و شخصیتت بهت اجازه نده که گدایی کنی, مجبور می شی که این کار  بکنی."

نگاهی بهم انداخت و با یه لبخند مسخره گفت:

"آره , راست می گی! باید قدر باباهامونو بدونیم ."

و بعد از گفتن این جمله ی احمقانه ، بلافاصله خودش رو با صحبت کردن با همراهش مشغول کرد. گویا می خواست خودش رو از نگاه من دور کنه !

سر و وضعش رو که از نظر گذروندم , به نظرم یه دختر عامی با یه خانواده ی متوسط متعلق به جنوب شهر آمد که خودشو پشت لباسهای پرچین مثلا" مد روز و آرایش غلیظش مخفی کرده بود !

با خودم گفتم: تا وقتی ماها مثلا" جوونهای درس خونده و روشنفکرای آینده این مملکتیم, و فرق یه آدم گدا و بی عار رو با یه آدم با آبرو نمیدونیم؛ آدمهایی مثل این دو زن که از دو نسل کاملا" متفاوت بودند, زیادن !

ما هنوز بلد نیستیم که به نیاز هم شک نکنیم ! هنوز از همدیگه خجالت میکشیم که دست توی جیبمون ببریم و پول خردمون رو به کسی ببخشیم. چون فکر میکنیم که اینکار به شخصیت و پرستیژمون لطمه می زنه!

هنوز بلد نیستیم که ابراز نیاز و دردمندی کسی رو زشت و وقیه ندونیم !

چطور می تونیم توقع داشته باشیم که با خیال راحت زندگی کنیم و اسم خودمونو بگذاریم انسان(!) و کسی رو که نخواسته فریاد بکشه که محتاجه یا نخواسته از روی تندگدستی, گدایی یا دزدی کنه ,متهم به بی... نکنیم ؟!

واقعا" چطور میتونیم ؟؟!!

فقط بلدیم شعار بدیم که:

          {بنی آدم اعضای یکدیگرند .../ چو عضوی به درد آورد روزگار ...}

من منکر این نیستم که عده ای از آدما دنبال سود جویی از عواطف دیگران هستن و به قول اون دختر, دست به هر کاری می زنن!! ولی اون هر کاری, اسمش تکدی گری و دزدیه ! نه دست فروشیه یه زن با آبرو , برای یه لقمه نون!

نمی دونم اون دختری که اینطور بی فکر و سطحی و سریع اظهار نظر کرد, به این فکر کرده که ممکنه هر کدوم از این خانومها چند تا بچه داشته باشن؟!

خیلی دوست دارم بدونم که همین خانوم ، وقتی از کنار پسر بچه ای که توی شبهای سرد پائیز و زمستون روی یه تکه مقوا , بساط درس و مشقش رو در پناه نور یه بانک تعطیل, توی یکی از فلکه های پر گذر این شهر, کنار یه ترازو , پهن میکنه , رد میشه , چه عکس العملی نشون میده ؟؟ آیا با دیدن این صحنه بازم می تونه جملش رو تکرار کنه و همونطور, سطحی اظهار نظر بکنه؟؟!!

خدا میدونه که چند نفر برای نون شبشون چشم به دستای کوچیکه اون پسر بچه دوختن؟؟ فقط خدا میدونه. 

/ 4 نظر / 3 بازدید
سعيده

حس بد و در نهايت شيرين از رسيدن به يک درک تازه است ... خيلی خوب می فهمم ... خداروشکر می کنم که ديدی ٬‌خيلی ها هستن که انقدر توی اون به اصطلاح دردهاشون غرقن که نمی بينن ... بحث نون شب هم که نباشه ... جالبه وقتی به فرزاد فکر می کنم که با پول خودش می رفت استخر( البته فقط يک بار) در حالی که خيلی از بچه ها اين چيزا رو از بزرگتراشون طلبکارن ... ی نگاه به کتاب دروازه غار می تونه آدم رو ياد اين بندازه که رنگ آرزوهامون چقدر متفاوته ... رو به بيداری و در پناه حق {امروز يادم افتاد که بهت بگم : دوست دارم- ببخش که نتونستم شفاهی بگم و اين سخاوت رو هم از تو هم از خودم دريغ کردم - شايد فردا از خواب بلند نشم و اين حرف ناگفته بمونه - کسی چه می دونه !!!!!!!!!!}

هل من ناصر ينصرنی؟

.

بارباپاپا

سلام دوست مهربون،من هم مثل تو همه اين چيزا رو بارها و بارها ديدم و اعصابم داغون شده،الان هم اين مطلبت بد جوری حالم رو گرفت،ميدونی تو با ديدن اين آدمها ياد اونهايی ميافتی که به قول خودت فکرشون به مد نبودن دوست دخترشونه ولی من یاد چیزای دیگه میافتم،یاد بانک پارسیان و قضیه وام ۱۰۰میلیارد تومنی آقای رفسنجانی،یا حرفهای احمدی نژاد در تلوزیون راجع به هزینه های میلیاردی منو ریل و وقتی خبرنگارها پیشنهاد دادن همین هزینه رو بگذارین برا مترو در جواب گفت که مترو چون زیر زمین هست نمیشه از کار صاحبانش سر دراورد!میدونی دوست عزیز اینجا به اسم اسلام به اسم ایمان به اسم انسانیت دارن هر کاری میکنن،و ما اگر حرفی بزنیم سر از نا کجا آباد در میاریم.یا باید باشیم و نظاره کنیم و خون دل بخوریم یا باید بکوشیم و بریم تا با دست پر برگردیم.به امید فردایی بهتر

مهدی

نصیحت دوستانه : اول اینکه در مورد افراد با یک نگاه یا یک برخورد کوچک قضاوت خیلی سخته و دوم اینکه اونایی که اهل دل نیستن رو نمی شه با حرف زدن قانع کرد , احساس داشتن و محبت ورزیدین یاد دادنی نیست و سوم اینکه دوستان باحال می دونن که اون میدون , میدون صادقیه است , فکر میکنم همونا به فکر باشن و سهل انگاری نکنن کافی باشه